Hakkımızda

İzmir Özel Türk koleji Spor ve Yelken kulübü 2003 yılında İzmir özel Türk koleji bünyesinde kuruldu.Türkiye deki ilk okul yelken  kulübü olarak halen yelken ve yüzme branşlarında faaliyet göstermektedir.Atmış dokuz yıllık bir eğitim kurumunun getirdiği tecrübeyle gençlere denizi tanıtıp sevdirmek,yelken sporunu tanıtıp yaymak,doğru seçimler yapabilen çağdaş,dengeli gençler yetiştirmek misyonu ile yola çıkılmıştır.

Kulübümüz; “Milli Eğitimimizin Genel Amaç ve Temel İlkeleri” uyarınca, gençlerin bedeni ve ruhi gelişmelerini sağlamak; onlara sporu sevdirmek, amatör ruhlu sporcular yetiştirmek; Spor eğitim ve ahlakını geliştirmek; Sporcuları arasında sevgi ve dayanışmayı artırmak; Türk sporunun çağdaş spor düzeyine ulaşmasına katkıda bulunmak temel amaçları doğrultusunda hizmet veren bir spor kulübüdür.

Kulübümüz İzmir sahil evlerinde bulanan tesisimizde hizmet vermektedir.Optimist ve laser sınıflarında ulusal ve uluslar arası yarışlara katılmakta , okulumuzu ve İzmir’i en iyi şekilde temsil etmektedir.Tüm İzmirli gençlere açık olan eğitimlerimiz on iki ay boyunca sürmektedir.Yedi yaşından on altı yaşına kadar değişik yaş aralığında sporcularımız İzmir’in eşsiz doğasında yelken yapmaktadır.İklim şartları göz önüne alındığında yelken sporunun yapılabileceği en ideal şartlar şehrimizde birleşmektedir.

Akademik gelişimin çok önemli olduğu çağımızda bir okulun gençlere ve çocuklara sunduğu kendilerini çok yönlü geliştirme fırsatının tüm Türkiye’ye örnek olmasını ve geliştirilerek yayılmasını arzuluyoruz.Eğitim kurumları ve spor kulüpleri arasındaki öğrenci başarı kriterleri birbirinden ayrı olsa da bu iki disiplinin tek çatı altında toplanmış öğrencilerinin başarı algısını bütüne yayan bir politikayla öncü ve yol gösterici çizgisini belirlemiştir.

Öğrenci ve sporcularımızın dünya vatandaşı olması gerektiği bilinciyle mümkün olduğunca çok yurt dışı organizasyonlara katılmaktayız.Oluşturduğumuz okul,kulüp birlikteliğini sadece Türkiye de değil tüm dünyada kullanılabilir bir model olarak kabul edilmesini arzuluyoruz.Böylelikle spor yapma alışkanlığı kazanmış,sağlıklı gençlerin her alanda başarılı olma şanslarının artacağını biliyoruz

Tarihi Uşakizade köşkünün içinde bulunduğu okulumuzda tarihi değerler örf ve adetlerimizi öğrencilerimize aşılarken  onların ufuk çizgisinin ardını merak etmelerini de sağlamaya çalışıyoruz.

Desteklediğimiz sporcularımız Türkiye de ve uluslar arası müsabakalarda başarılar almakta ve bizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Öğrencimiz Eda Yavuz olimpiyat öncesi gösterilen en büyük yarış olan gençlik olimpiyatlarında(Arjantin 2018) rs one sınıfında ülkemizi temsil etmiştir.Yine öğrencimiz Eros Güven Türkiye ikincisi,bölge ikicisi,İzmir şampiyonu olarak bizi gururlandırmıştır.Adını sayamayacağım kadar çok İzmir derecesi almış bulunmaktayız.Okul sporlarında tecno293 sınıfında,düzenlenmeye başladığı tarihten bu yana hem İzmir hem de Türkiye de  bizden başka şampiyon çıkmamıştır.Aynı zamanda bu başarılı sporcularımızın akademik başarıları en üst seviyededir.

Yorumlar

  • blankTuğba Erdoğanlar
         Çocukları deniz ve yelkenle tanıştırmak, oyun artı eğlence ile birlikte denizcilik ve yelkenciliği öğrenebilmeleri için hazırlanmış olan optimist kursunun, büyük bir fırsat olduğunu düşündüğüm için oğlum Tunç Erdoğanlar'ın bu kursa katılmasını destekledim. Bu süre içerisinde Tunç'un daha fazla sorumluluk aldığını, kendine güveninin ve görev paylaşımının artığını gözlemledim. Deniz ve rüzgar gibi doğa olayları ile başa çıkabilmek ve onlardan faydalanabilme, onların sosyal hayatlarındaki olaylara da farklı bakmalarına yardımcı olacaktır. Doğru zamanda doğru kararı verip uygulayabilme, doğa ile uyumlu bir yaşam sürebilme becerisinin, yelken sporunun tadına vararak öğretilmesini sağlayan Taylan öğretmenin, öğrencileri ile iletişiminindeki başarısınında bu sporu çocuklara sevdirdiğini düşünüyorum. Saygılarımla,
  • blankPınar-Lara-Taylan Bora
         Merhaba Taylan Bey, Oncelikle 2011 yaz sezonu boyunca çocuklarımız için gostermiş olduğunuz büyük özveriye çok teşekkür ederiz. Lara bu yaz bir önceki yaz sezonlarina kıyas ile çok daha disiplinli ve öğretici bir dönem yaşadı. Yelken sporuna 4 yildir devam etmesine rağmen özgüveni ve becerileri bu dönemde sayenizde büyük bir gelişim gösterdi. İnanıyoruz ki sizin öncülüğünüzde bir çok başarıya imza atacak Lara. Lara'nin kişisel ve fiziksel gelişimi için yelken sporunu tercih etmiş olmasi beni ve eşimi çok mutlu etti. Kızımızın bu sporu en başarılı şekilde yürütebilmesi adına bir çok araştırma yaptık. Ancak gördük ki, ITK Yelken Kulübü sizin ve ITK Yöneticilerinin özverisi sayesinde bunca zorluğa rağmen çocuklarımız için elinden gelen her tür fedakarlığı yapıyor. Bizler de Aileler olarak sizinle iş birliği içinde olmaktan büyük sevinç duyuyoruz. Saygılarımızla,